اخبار دانشگاه و مرکز

سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی در مراسم معارفه خود گفت:

تاریخ : 12.04.95
نویسنده : adminn
نظرات : 0
بازدیدها : 307
  • امتیاز منفی
  • 0
  • امتیاز مثبت

 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه جامع علمی کاربردی، مراسم تودیع دکتر اخباری رییس سابق دانشگاه جامع علمی کاربردی و معارفه دکتر محمد حسین امید سرپرست جدید این دانشگاه با حضور دکتر محمد روشن معاون حقوقی امور مجلس وزیر علوم و جمعی از مسئولان و اعضای هیات علمی دانشگاه جامع علمی کاربردی برگزار شد.

دکتر محمدحسین امید در مراسم معارفه سرپرست جدید دانشگاه جامع علمی کاربردی در جمع خبرنگاران با اشاره به انتصابش به عنوان سرپرست جدید این دانشگاه گفت:‌خوشبختانه برنامه راهبردی دانشگاه جامع علمی کاربردی تدوین شده و دکتر اخباری سرپرست سابق این دانشگاه در جهت کیفی‌سازی دوره‌ها و مقاطع تلاش‌های زیادی کرده‌اند.

دکتر امید افزود: برنامه دانشگاه را مطالعه می‌کنم و تیمی که قرار است در راستای تحقق این برنامه فعالیت کند را مورد بررسی قرار می‌دهم. هدف اصلی در این دانشگاه عمل به برنامه راهبردی است.

وی با تاکید بر این که برنامه راهبردی دانشگاه جامع علمی کاربردی در ذیل طرح آمایش آموزش عالی کشور تدوین شده است، گفت: در طرح آمایش آموزش عالی برای هر زیر مجموعه آموزش عالی تکالیفی دیده شده است مسلما در این طرح برای دانشگاه جامع علمی کاربردی نیز تکالیفی تعیین شده است و برنامه راهبردی این دانشگاه در راستای طرح آمایش آموزش عالی تکمیل می‌شود.

سرپرست جدید دانشگاه جامع علمی کاربردی با تاکید بر این که این دانشگاه یک دانشگاه شغل محور است، اظهار کرد: نمی‌توان پذیرفت که دانش آموختگان دانشگاه جامع علمی کاربردی بیکار باشند. در این راستا برخی از رشته‌ها باید در این دانشگاه تقویت شوند از طرف دیگر رشته‌هایی در این دانشگاه وجود دارند که صرفا نظری هستند و مشابه این رشته‌ها در دانشگاه‌های نظری نیز وجود دارند. بنابراین تداوم این رشته‌ها در دانشگاه جامع علمی کاربردی ضرورتی ندارد.

 دکتر امید ادامه داد: واحدهایی که رشته‌های مذکور را ارائه می‌دهند برای ادامه کار خود باید برنامه جدیدی را در نظر بگیرند. حتی ممکن است رشته‌های جدیدی در دانشگاه جامع علمی کاربردی ایجاد شده و تداوم پیدا کند. اما این رشته‌ها باید مهارتی، کاربردی و شغل محور باشند و برای آنها در جامعه متقاضی وجود داشته باشد.

وی با اشاره به لایحه‌ برنامه‌ ششم توسعه گفت: در لایحه برنامه ششم نقش ویژه‌ای برای دانشگاه جامع علمی کاربردی دیده شده است این دانشگاه سهم بزرگی برای اشتغال‌زایی و اقتصاد دانش بنیان دارد.

دکتر امید در ادامه با اشاره به وجود بیش از یک میلیون صندلی خالی در دانشگاه‌ها اظهار کرد: در سال تحصیلی 95-94 حدود 400 هزار صندلی خالی فقط در گروه آزمایشی ریاضی فیزیک وجود داشت. دلیل این امر هم ظرفیت‌سازی بیش از حد در سالهای گذشته است.در حال حاضر در دانشگاه‌های غیر انتفاعی، پیام نور، آزاد و حتی دانشگاه‌های دولتی روزانه صندلی خالی وجود دارد و این طبیعی است که همه ظرفیت دانشگاه جامع علمی کاربردی پر نشود.

وی ادامه داد: اما چنانچه رشته‌ها در دانشگاه جامع علمی کاربردی به گونه‌ای باشد که به نیاز شغلی جامعه پاسخ دهد دلیلی ندارد که صندلی‌های این دانشگاه خالی بماند.

دکتر امید با تاکید بر این که همه دانشجویان که در دوره‌های مختلف تحصیل می‌کنند از کیفیت یکسانی برخوردار نیستند، گفت: یکی از برنامه‌های من در دانشگاه جامع علمی کاربردی استقرار نظام جامع نظارت و ارزیابی است. همه مراکز باید کنترل شوند من با کسی رودربایستی ندارم و چنانچه مرکزی حداقل‌های لازم را نداشته باشد نمی‌تواند به فعالیت خود ادامه دهد.

دکتر امید ادامه داد من یک سرباز برای نظام و حوزه خدمت آموزش عالی هستم و هر جا که اعزام شوم وظایف خود را انجام می‌دهم. اکنون نیز وزیر علوم از من خواسته تا برای ساماندهی امور سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی شوم.

سرپرست جدید دانشگاه جامع علمی کاربردی با اشاره به اخباری مبنی بر احتمال ادغام دانشگاه‌های جامع علمی کاربردی و فنی حرفه‌ای با یکدیگر اظهار کرد: بحث ادغام این دو دانشگاه مطرح نیست اما قرار است بازنگری کلانی در مورد جایگاه دانشگاه‌های مهارتی صورت بگیرد.

 

نظر یا سوال خود را در مورد این مطلب ثبت کنید :

نام شما :*
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد را وارد کنید : *
عکس خوانده نمی شود